Zapomenutý slavný rodák z Veliše u Jičína

01.02.2010 18:48

Zmínku o významném architektovi ing. arch. Karlu Paříkovi, rodákovi z Veliše u Jičína (1857-1942) nenajdeme ani ve výčtu slavných osobností na webových stránkách jeho rodné obce (doufejme, že jen prozatím), ani v 6. čísle Muzejních novin věnovaných obci Veliš. V našem regionu byl do nedávné doby prakticky zapomenutý. Budiž nám útěchou, že podobně neznámý byl i pro mnoho obyvatel současného Sarajeva. 

Změna přišla v roce 2007, kdy na architekta, významně se podílejícího na moderní architektonické podobě bosenské metropole upozornil historik a diplomat, velvyslanec České republiky v Bosně a Hercegovině, pan Jiří Kuděla. V rámci projektu nazvaného "Karel Pařík" a realizovaného českým velvyslanectvím v Sarajevu proběhl 6. června 2007 u příležitosti Paříkova jubilea slavnostní večer v sarajevském Národním divadle, během něhož zde byla významnému architektu mimo jiné odhalena pamětní deska. Slavnostního večera se účastnili rovněž potomci Karla Paříka. Hned následující den pak v prostorách sarajevského Národního muzea proběhla vernisáž výstavy Architekt Karel Pařík v Bosně a Hercegovině, mapující Paříkovu práci nejen v rámci sarajevské metropole, ale po celé Bosně a Hercegovině. 

historik a velvyslanec Jiří Kuděla (vpravo) při odhalení pamětní desky v Národním divadle v Sarajevu

 

Ve stejné době byla osobnost Karla Paříka představena české veřejnosti jednak na stránkách kulturně historické revue Dějiny a současnost, jednak monografií Architekt Karel Pařík: Čech, který stavěl evropské Sarajevo, vydanou českou ambasádou ve spolupráci se sarajevským Národním muzeem. 

Aby tehdy článek otištěný na stránkách časopisu Dějiny a současnost neunikl pozornosti místních čtenářů, upozonil na něj regionální historik Tomáš Holata svým příspěvkem v Nových novinách (Nové noviny, 29. června 2007, ročník 10, číslo 25, strana 8), v němž obyvatelům Jičínska současně předložil Paříkův stručný medailonek. Bohužel, i přes tuto snahu zůstává Karel Pařík většině obyvatel jičínského regionu nadále neznámým.

Stejně tak pozornosti čtenářů uniká i zmiňovaná monografie Architekt Karel Pařík: Čech, který stavěl evropské Sarajevo, jež je případným zájemcům dostupná v Knihovně Václava Čtvrtka.

Ve snaze navázat na osvětovou snahu regionálního historika Tomáše Holaty dnes našim čtenářům přinášíme výše zmiňovaný článek z kulturně historické revue Dějiny a současnost. Příspěvek je pro českého čtenáře cenný už jen tím, že vychází ze zahraničních pramenů a literatury, čímž mu nepřímo zpřístupňuje jinak nedostupné fondy. 

Kuděla, Jiří - Vacík, Ivo 2007: Čech, který postavil evropské Sarajevo. Architekt Karel Pařík (1857-1942), Dějiny a současnost, roč. XXIX, č. 6, s.  21-23, Praha. 

Kontakt

Mgr. Pavel Kracík

Nábřeží Irmy Geisslové 606
Jičín
50601

724 514 301

NOVINKY

Pozvánka na slavnostní předání Jičínské pečeti

19.01.2020 22:16
  Milí přátelé, dovolte, abych Vás jménem spolku Jičínská beseda pozval na slavnostní setkání,...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Jičínská beseda doporučuje právní služby advokátní kanceláře 

 NOVOTNÝ & PARTNERS s.r.o. 

Silná opora jičínských neziskových organizací!