Tajemné jezírko na Čeřovce bude zachováno
Ještě počátkem dubna 2010 bylo tzv. jezírko na Čeřovce považováno za pouhou mělkou terénní depresi přírodního původu. Následný archeologický výzkum ukázal, že tato “louže dešťové vody” ve skutečnosti představuje veliký a poměrně hluboký objekt, který s největší pravděpodobností vznikl činností člověka.
Oválná jáma trychtýřovitého tvaru o rozměrech něco přes 5 x 4 m a překvapující hloubce více jak 2 m byla na severním svahu vrchu Čeřov vyhloubena nejspíše v raném novověku. Hypoteticky se může jednat o pozůstatky prospektorské činnosti (hledání drahých kamenů či barevných kovů) nebo o cisternu zadržující povrchovou vodu. Nalezené zlomky středověké a raně novověké keramiky v druhotném uložení dokládají v těchto místech blíže nespecifikované lidské aktivity zhruba v 15. – 18. století.
V souvislosti s instalací opravené Suchardovy sochy boha Neptuna r. 1915 nebo již dříve v rámci parkových úprav čeřovského háje byly stěny jezírka takřka souvisle vyskládány čedičovými kameny, přivezenými z nedalekého lomu. Hlubokým jezírkem byl tento objekt až do 70. – 80. let 20. století, kdy jej místní obyvatelé zcela zavezli stavebním a domovním odpadem.
Archeologickým výzkumem bylo jezírko kompletně vyčištěno. Zasypat jej nazpět vykopaným odpadem by bylo z ekologického hlediska barbarstvím, navíc dle odborného posouzení krajinného ekologa Ing. Jiřího Krupky z ČSOP Prachovské skály jsou podobné útvary vítaným biotopem pro celou řadu živočišných druhů. Zachováním jezírka by došlo nejen ke zpestření koloritu, ale především k obohacení přírodního prostředí lokality. Na základě tohoto posouzení byl návrh na zachování jezírka přednesen RNDr. Vladimíře Smolíkové z oddělení ochrany prostředí MěÚ Jičín.
RNDr. Vladimíra Smolíková se rovněž vyslovila pro zachování jezírka a tento návrh následně předložila k posouzení Radě města Jičína, která svým usnesením č. 104 ze dne 21. 4. 2010, hlava I., bod č. 43. schválila “prozatímní ponechání jezírka na svahu vrchu Čeřovka a jednoduchou úpravu jeho nejbližšího okolí”.
Ještě před odvezením vykopané hlíny a odpadu pracovníky Technických služeb města Jičína proběhla u čeřovského jezírka ve čtvrtek 13. května 2010 akce přátel Jičínské besedy. Bratři Jiří a Lukáš Krupkovi, Štěpán Peroutka a Jiří Balský zde vykopanými a vytříděnými kameny pečlivě vyskládali břehy jezírka tak, jako tomu bylo počátkem 20. století. Tímto krokem došlo nejen k rekonstrukci původních parkových úprav jezírka, ale především k zabránění eroze, jenž by výrazně negativně pozměnila vzhled a stav objektu během následujících let.
Máme tak naději, že si tento neobvyklý a zajímavý útvar s tajemnou historií budou moci prohlédnout i další generace Jičíňáků.