Pozvánka na slavnostní uvedení nové knihy Mgr. Lucie Rychnové, Ph.D. o šlikovské barokní komponované krajině na Jičínsku

18.06.2020 23:01

 

Milí přátelé,

restriktivní opatření doby koronavirové nás letos na jaře nečekaně připravily o celou řadu věcí, některé z nich by však neměly zůstat opomenuty. Tři dny před březnovým vypuknutím stavu nouze se na pulty českých knihkupectví dostala dlouho očekávaná kniha kunsthistoričky Mgr. Lucie Rychnové, Ph.D. nazvaná „František Josef Šlik a česká barokní krajina“, v níž autorka přibližuje výsledky svého mnohaletého odborného a široce pojatého výzkumu šlikovské barokní komponované krajiny na Jičínsku. Když jsem se po květnovém znovuotevření knihkupectví pokoušel knihu zakoupit, k nemalému údivu jsem zjistil, že titul je prakticky rozebrán a k dispozici je již jen několik posledních exemplářů v několika maloobchodních prodejnách na různých místech republiky. Po knížní novince, kterou předcházela velkolepá pověst, se zkrátka díky stále fungujícím e-shopům během několika málo týdnů doslova zaprášilo, čemuž se ale vlastně nelze divit, neboť kniha je nejen velmi krásně graficky a obrazově vyvedena, ale její obsah představuje čtivé, nesmírně zajímavé, v pravdě objevné a dosud nejkomplexnější zpracování tématu, které bude vedle historiků a kunsthistoriků blízké právě nám, obyvatelům a milovníkům jičínské krajiny a její historie.

Intenzivní snaha Jičínské besedy obstarat alespoň několik exemplářů pro vážné zájemce z Jičínska naštěstí vedla až k vydavateli panu Tomáši Ratajovi z nakladatelství Scriptorium, který, jak to prý bývá zvykem, si (naštěstí pro nás) dal několik desítek exemplářů stranou a nepustil je do velkoobchodní distribuce. Tento poslední zbytek nákladu je nyní exkluzivně rezervován právě pro obyvatele Jičínska, resp. pro návštěvníky chystané akce Jičínské besedy, na kterou Vás chceme tímto co nejsrdečněji pozvat.

V sobotu 27. června 2020 v 10:00 hod. proběhne v Jičíně slavnostní uvedení knihy Lucie Rychnové, jehož se kromě autorky zúčastní i vydavatel, který do Jičína přiveze poslední zbytek nákladu této nebývale zdařilé knihy, která bude účastníkům akce dokonce k dispozici za sníženou cenu. Kdo knížku nemá (a takovýchto zájemců bude nejspíše většina), bude si ji moci nejen zakoupit, ale rovněž nechat autorkou podepsat, vyslechnout krátké povídání o obsahu a vzniku knihy a v rámci závěrečného besedního posezení s autorkou položit i zvídavé otázky na téma barokní krajiny (nejen) na Jičínsku.

Mimořádnou událost jsme se rozhodli zrealizovat v mimořádných prostorách. V těchto dnech se v Jičíně rodí zcela ojedinělé Valdštejnovou muzeum s mincovnou, v němž bude k vidění mimo jiné jedna z nejhodnotnějších sbírek Valdštejnových mincí (nejen) v Čechách; později přibude i unikátní sbírka dobových grafik spjatých s osobností Albrechta z Valdštejna, s dobou třicetileté války a překvapivě i s Jičínem. Nově vzniklé muzeum přebírá též péči nad zrekonstruovaným objektem židovské školy (čp. 100) a synagogy. A v neposlední řadě vzniká v jeho areálu nové a velmi přívětivé místo ke společenským setkáním, kulturním událostem a přátelským rozhovorům. Tzv. „Posezení u Valdštejna“ v zrekonstruovaném dvorním traktu domu čp. 76 na Valdštejnově náměstí se svým provedením (např. originální a vskutku nádherná umělecká díla měditepce, grafika a kovotepce Vojtěcha Jiráska) doslova nabízí jako jedno z míst pravidelného setkávání všech lokálních patriotů a milovníků jičínské historie.    

Nenechte si ujít jedinečnou událost na jedinečném místě. Už za týden, v sobotu 27. 6. 2020 se na Vás budeme těšit v 10:00 hod. ve dvorním traktu domu čp. 76 na Valdštejnově náměstí v prostorách „Posezení u Valdštejna“ v rámci areálu vznikajícího Valdštejnova muzea a mincovny.

Knihu Lucie Rychnové i setkání s autorkou samotnou byste si rozhodně neměli nechat ujít!

 

 

 

Kontakt

Mgr. Pavel Kracík

Nábřeží Irmy Geisslové 606
Jičín
50601

NOVINKY

Pozvánka na slavnostní předání Jičínské pečetě

02.09.2021 17:02
  Nadcházející 30. narozeniny festivalu Jičín – město pohádky jsou tou nejvhodnější...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Jičínská beseda doporučuje právní služby advokátní kanceláře 

 NOVOTNÝ & PARTNERS s.r.o. 

Silná opora jičínských neziskových organizací!