Pozvánka na přednášku o knize I-ťing

14.11.2016 12:51

Při vyslovení názvu knihy I-ťing neboli Kniha proměn se některým z vás nejspíše vybaví tajemně vyhlížející obrazce trigramů a hexagramů, jiným může evokovat mantickou techniku pomocí házení tří čínských mincí. Obě asociace jsou v jádru správné, leč v prvé řadě je kniha I-ťing nesmírně starobylý filozofický a kosmologický text, jehož původ spočívá v mlžných počátcích čínské civilizace. I-ťing hrál důležitou úlohu nejen v taoismu, ale ve značné míře prostupuje celou čínskou kulturou včetně tradiční čínské medicíny.

Orientalista a japanolog Mgr. Petr Šimůnek nás v pátek 25. 11. 2016 v první části své přednášky věnované I-ťingu seznámí s bájným původem a historií této knihy, s níž jsou spojována slavná jména mýtických panovníků a jejíž počátek sahá zřejmě až do 2. tisíciletí př. n. l. V druhé části nám potom zprostředkuje zasvěcený vhled do složitých tezí, vztahů a zákonitostí tohoto filozofického orákula, v němž se běžný obyvatel evropského kontinentu orientuje jen velmi složitě a zdlouhavě. Nejstarobylejší kniha čínské civilizace v minulosti zaujala nejednu velkou postavu západní filozofie a psychologie, velký zájem budila např. u německého filozofa a vědce Gottfrieda Wilhelma Leibnize a skutečný obdiv a zaujetí pro I-ťing projevoval slavný švýcarský lékař, psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung. Věštbami podle této knihy se řídili císaři, vojevůdci, obchodníci či manažeři. Z nejslavnějších a zároveň nejkontroverznějších osobností uveďme např. čínského generalissima a nacionalistického politika Čankajška i jednoho z nejkrutějších diktátorů 20. století Mao Ce-tunga.

Tímto setkáním budeme pomyslně korunovat letošní podzimní cyklus přednášek věnovaných duchovním filozofiím, hermetickým naukám a výtvarnému umění, které se někdy jen velmi vzdáleně, jindy zase naopak neuvěřitelně těsně dotýkaly kulturní historie našeho regionu.

Těšíme se na shledání s Vámi v pátek 25. listopadu 2015 od tradičních 18. hodin v Porotním sále jičínského zámku.

Kontakt

Mgr. Pavel Kracík

Nábřeží Irmy Geisslové 606
Jičín
50601

NOVINKY

Přednáška "Slavnosti a rituály dnes"

08.10.2021 00:14
Určitě jste občas svým dětem nebo vnukům během oslav dovolili porušit zavedená pravidla, např. jít...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Jičínská beseda doporučuje právní služby advokátní kanceláře 

 NOVOTNÝ & PARTNERS s.r.o. 

Silná opora jičínských neziskových organizací!