Pozvánka na podzimní přednášku

08.10.2018 12:04

 

Milí přátelé,

podzimní přednáškou Jičínské besedy se dotkneme významného výročí vzniku samostatného československého státu. V pondělí 28. října 1918 se začaly psát novodobé dějiny české státnosti a tento den se stal symbolem národních oslav. Svátky, shromáždění, zábavy i jiné společné rituály výrazně přispívaly k budování a posílení vědomí státní identity obyvatel nové republiky a mezi ty nejvýznamnější a nejmasovější patřily právě oslavy spojené s 28. říjnem, který se stal pro Čechy prvním uzákoněným státním svátkem.  Průvody v ulicích, vlající prapory, věnce u pomníků, vojenská hudba, přednášky, koncerty i divadelní představení  - to je jen stručný výčet událostí a aktivit, kterými každoročně v říjnových dnech žila celá země a nejinak tomu bylo i ve zdejším okrese či přímo v  Jičíně.  

Přednáška archivářky Státního okresního archivu Jičín paní Mgr. Radky Janků nazvaná „Oslavy 28. října v Jičíně a okolí v období první republiky“ nám přiblíží, jaká byla atmosféra prvního svobodného dne, co psaly noviny, kdo vyvěsil ve městě první prapory nebo kdo pronesl první projev. Vedle popisu samotného průběhu oslav 28. října 1918 v Jičíně se dále zaměří na fenomén výsadby lip svobody, na tradiční či jubilejní oslavy jakými bylo odhalování legionářských pomníků, ukládání prsti z válečných bojišť, otevření sokolovny v Kopidlně nebo odhalení Masarykovy desky v Jičíně a další. Přiblíží nám rovněž způsob, jakým se do každoročních oslav zapojovaly spolky, školy, církev, město a jiné korporace.

Nenechte si ujít toto plasticky a barvitě koncipované vyprávění, které budete moci vyslechnout v pátek 19. října 2018 v tradičních 18:00 hod. v Porotním sále jičínského zámku. Budeme se těšit na setkání s Vámi.

Kontakt

Mgr. Pavel Kracík

Nábřeží Irmy Geisslové 606
Jičín
50601

NOVINKY

Eva Bílková nositelkou Ceny Ď v celostátním finále

18.06.2015 14:33
  Milí přátelé, rádi bychom se s Vámi podělili o naši radost a informovali Vás, že regionální...
<< 33 | 34 | 35 | 36 | 37 >>

Jičínská beseda doporučuje právní služby advokátní kanceláře 

 NOVOTNÝ & PARTNERS s.r.o. 

Silná opora jičínských neziskových organizací!