Pozvánka na dubnovou přednášku

21.04.2017 13:39

Na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století se v Jičíně a jeho okolí vyprávělo o takzvaném pérákovi, záhadné a mezi Jičíňáky obávané postavě, která byla nejčastěji identifikována jako voják z jičínských kasáren, jenž s pomocí pružin na nohou vykonával velké skoky, díky nimž snadno překonával ploty zahrad a balkóny v patrech, kde potom z legrace a pro potěchu děsil lidi a kradl prádlo, nezřídka dámské, čímž jičínský pérák získal punc zloděje a sexuálního devianta-fetišisty.

Jak to ale bylo s jičínským pérákem doopravdy a čím jsou jičínské příběhy výjimečné, na to se pokusí v pátek 28. dubna 2017 na pozvání Jičínské besedy odpovědět známý český etnolog a folklorista Petr Janeček z Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který je širší veřejnosti znám především jako autor úspěšné knižní série „Černá sanitka“, jež se dočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování. V rámci své přednášky nazvané „Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou“ se zaměří především na vznik a vývoj této nesmírně zajímavé folklorní látky, kterou známe i z dalších míst naší země od Karlovarska po Valašsko, kde se vyskytovala v širokém časovém rozmezí od konce první světové války dodnes, látky, která dnes hraje i významnou roli v české umělecké kultuře - od animovaného filmu Jiřího Trnky a Jiřího Brdečky „Pérák a SS“ (1946) počínaje, přes komiksy Ondřeje Neffa a filmem Marka Najbrta „Protektor“ (2009) konče. Látky, která překvapivě vznikla již v polovině 19. století ve viktoriánské Anglii, odkud se rozšířila nejen k nám, ale i na Slovensko, do Německa a dokonce i Ruska. 

Speciální pozornost jičínskému pérákovi bude věnována v závěru přednášky, která vyústí v komentovanou besedu s pamětníky. Některé příběhy o jičínském pérákovi by se potom měly objevit i v připravované odborné monografii, která Petru Janečkovi vyjde koncem tohoto roku.

Tímto zveme nejen všechny zájemce o téma záhadného jičínského fantoma, ale rádi bychom poprosili též všechny pamětníky, kteří si pamatují byť jen drobné a zdánlivě nevýznamné zlomky vzpomínek na dobu, kdy v Jičíně řádil pérák, aby se s námi přišli o své vzpomínky podělit, jsou pro nás totiž nesmírně cenné. Předem děkujeme a těšíme se na setkání s Vámi všemi v pátek 28. dubna 2017 v 18:00 hod. v Porotním sále jičínského zámku.


 

 

Kontakt

Mgr. Pavel Kracík

Nábřeží Irmy Geisslové 606
Jičín
50601

NOVINKY

Přednáška "Slavnosti a rituály dnes"

08.10.2021 00:14
Určitě jste občas svým dětem nebo vnukům během oslav dovolili porušit zavedená pravidla, např. jít...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Jičínská beseda doporučuje právní služby advokátní kanceláře 

 NOVOTNÝ & PARTNERS s.r.o. 

Silná opora jičínských neziskových organizací!